Dbamy o naszych pacjentów!
Zakres Badania USG:
UWAGA – OSTATNIA OSOBA PRZYJĘTA BEDZIE 15 MIN PRZED KOŃCEM PRACY PRACOWNI
Rodzaje badań ultrasonograficznych wykonywanych w Centrum Płyta Redłowska:
- USG jamy brzusznej (wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy, aorta)
- USG piersi
- USG sutków u mężczyzn
- USG tarczycy
- USG układu moczowego i moczowo-płciowego (prostata, jądra)
- USG węzłów chłonnych
- USG tkanek miękkich
- USG transrektalne w zakresie urologii i chirurgii
- USG endowaginalne ( ginekologiczne)
Ultrasonograficzne badanie USG jest bezinwazyjne i bezbolesne. Pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie oraz zmian chorobowych badanych narządów wewnętrznych. Oglądając uzyskany obraz, lekarz specjalista jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować problem, ustalić dalsze postępowanie i zaproponować plan leczenia.
Przygotowanie do badania USG
USG jamy brzusznej
W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać lekkostrawne potrawy, unikać wzdymających warzyw (fasola, kapusta) oraz gazowanych napojów. Ostatni posiłek należy przyjąć przed godziną 19:00, a następnie zaleca się spożycie dwóch kapsułek Espumisanu. Osobom ze skłonnością do zaparć zaleca się stosowanie łagodnych środków przeczyszczających (ziołowych) na 24 godziny przed badaniem.
Bezpośrednio na badanie należy zgłosić się na czczo (przynajmniej 6 godzin przerwy od ostatniego posiłku), nie palić papierosów, nie pić kawy ani napojów gazowanych. Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym. Zaleca się aby na godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra niegazowanych płynów.
USG układu moczowego
Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym. Zaleca się aby na godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra niegazowanych płynów.
USG piersi
Zaleca się aby badanie zostało wykonane w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego. Przed badaniem należy unikać stosowania balsamów i kremów na górną część tułowia oraz pod pachami.
Pozostałe badania USG
Pozostałe badania USG nie wymagają dodatkowych przygotowań. Należy dostarczyć wcześniejsze wyniki badań, jeśli takie były już wykonywane. Skompletowanie dokumentacji medycznej pozwala na śledzenie zmian, porównywanie wielkości i charakteru ewentualnych różnic w obrazie.